GAZİANTEP

MUSEUM BRÜDER GRİMM HAUS

Steinau'daki Grimm Kardeşler Evi

Grimm Kardeşler 1785 ve 1786'da Hanau'da doğdular ve ebeveynleri ve diğer üç erkek kardeş (Ferdinand, Karl ve Ludwig Emil Grimm, kendisi için romantik bir ressam ve etcher olarak ün yapmış) ile 1791'de Steinau'ya geldiler. Yıllar sonra Lotte adındaki kız kardeşi Charlotte Amalie doğdu.
 

1751'de Steinau'da doğan baba Philipp Wilhelm Grimm buraya nakledilmişti. Bundan önce Hanau'da mahkeme avukatı veya şehir ve taşra katibi olarak çalışmış ve şimdi Steinau ve Schlüchtern'in ofislerinde toprak mezarı icra memuru olarak görev yapmıştır. Hanau'nun Yukarı İlçesinin eski merkezi olan Steinau an der Straße kasabası, görkemli mimari ve ilgili idari binalar ile döşenmiştir ve böylece 1791'den itibaren ikamet ettiği yer haline gelmiştir. Aile, 1562 yılında inşa edilen, zemin katında günlük yaşam için odaların bulunduğu ve babanın ofisinin üst katta olduğu ofis binasına taşındı.


Bugün "Grimm Kardeşler Evi" adını taşıyan ofis binası, avluya bakan zengin yarı ahşap bir yapı ile süslenmiş bir üst katı ve taş kaideli görkemli bir Rönesans binasıdır. Bina ve aynı döneme ait bir ahır da dahil olmak üzere yardımcı yapıları, bir duvarla çevrili pitoresk, geniş bir avluya yerleştirilmiştir. Binanın bodrum katı, çok sayıda profilli parçalı kemerli pencerelerle bölünmüştür. Avlu tarafındaki bir merdiven kulesinden erişilen üst kat, 21 adet zengin oymalı ahşap konsol üzerine oturan ve pencerelerin altındaki alanlarda kavisli St. Andrew haçlarıyla süslenmiş çarpıcı bir dekoratif çerçeve ile işaretlenmiştir. Ogival giriş kapısının üzerindeki konsol dikkat çekicidir. Efsanevi bir hayvanın başını andıran alt kısım, hayalet koruma işlevine sahiptir. Taş üçgen duvarlar yüksek kiremitli bir çatıyı destekler. Ön kalkanın kalçasının altında, küçük tahta bir adam sırtında çatı sırtının ağırlığını taşıyor. Binaya bağlı remisyon, yapıldığı zamana kadar uzanıyor, güney tarafına geç Gotik formlarda inşa edilen bir merdiven, 20. yüzyılın ilk yıllarından kalma. İçeride, ev 1904'te daha fazla yeniden tasarlandı. güney tarafında geç Gotik formlarda inşa edilmiş bir merdiven, 20. yüzyılın ilk yıllarından kalmadır. İçeride, ev 1904'te daha fazla yeniden tasarlandı. güney tarafında geç Gotik formlarda inşa edilmiş bir merdiven, 20. yüzyılın ilk yıllarından kalmadır. İçeride, ev 1904'te daha fazla yeniden tasarlandı.

 

 

Steinau'daki Grimm Kardeşler Evi Müzesi

1998'den beri bu tarihi binada, Steinau'daki Grimm Kardeşler Evi'nde, sergileriyle Grimm Kardeşlerin hayatı, çalışmaları ve etkisi ile ilgilenen bir müze kuruldu. Tabii ki, bölgedeki çocukluk ve gençliğe odaklanılıyor ve Ludwig Emil Grimm'in grafik çalışmalarına özel bir dolap ayrılmış, ancak üst katın tamamı peri masalı Avrupa bağlamında sunuyor.

 

Steinauer Amtshaus, 1975 yılına kadar bölge mahkemesi olarak hizmet vermiş, daha sonra şehir yönetiminin çeşitli ofisleri ve dernekler tarafından kullanılmıştır. 1998 yılında, ev "Grimm Kardeşler Evi" adında temsili bir Grimm Kardeşler anıtının kurulması için uygun hale getirildi ve Kassel Kardeşler Grimm Derneği ile birlikte kullanıma sunuldu. V. kuruldu. Kapsamlı yenileme ve yeniden tasarımın ardından müze, 15 Mayıs 2011'den beri yeni ihtişamıyla kendini gösteriyor.

 

Grimm Kardeşler Evi'nin tüm üst katı, 160'tan fazla dil ve lehçede ve tüm dünyada dağıtılan Grimm Kardeşlerin en ünlü eseri olan "Çocuk ve Ev Masalları" na adanmıştır. Çok farklı tasarlanmış odalarda, ziyaretçilere kendi masal dünyalarını keşfetmeleri için eğlenceli, şehvetli ve bilimsel bir yol sunulur.
 

Burada kitaplara hayran olabilir, film izleyebilir, masal nesnelerini hissedebilir ve masallar duyabilirsiniz. Vaktiniz ve hevesiniz varsa saatlerce masal dünyasına dalabilirsiniz.